Činnost klubu

       

           Činnost klubu vojenské historie spočívá zejména ve vystoupeních v dobových vojenských uniformách včetně odpovídající výstroje a výzbroje na různých společensko-kulturních akcích. Tyto akce se konají po celé České republice, ale i v zahraničí. Pro náš klub jsou pak charakteristické tyto vojenské jednotky z vybraných historických období: 

 

Pruský 2. gardový granátnický pluk císaře Františka (období války r. 1866)

Německý 2. gardový granátnický pluk císaře Františka (období I. světové války)

Německý pěší pluk č. 199 „List“ (období II. světové války)

Americká 2. pěší divize (období II. světové války)

 

           Počátkem listopadu pořádáme v Předměřicích nad Labem vzpomínkovou akci, jež se zde koná každoročně od roku 2000 – vyjma roku 2020, kdy byla zrušena z důvodu protipandemických opatření šíření koronaviru. Připomínáme si tak Den válečných veteránů, který připadá na 11. listopad a celosvětově se slaví jako Den veteránů, Den příměří nebo Den vzpomínek. Datum 11. listopadu bylo přitom vybrán symbolicky, neboť tohoto dne v 11.00 hod. roku 1918 bylo ve vlakovém štábním voze francouzského maršála Foche u severofrancouzského města Compiégne podepsáno příměří mezi Spojenci (tzv. Dohodou) a Německem, čímž byly na západní frontě ukončeny boje I. světové války.

 

Konání akce Den válečných veteránů v Předměřicích nad Labem

 

           K dalším aktivitám klubu patří i spolupráce s filmovými štáby na natáčení historických filmů či seriálů. V roce 2021 se tak členové klubu zúčastnili natáčení filmu „Norimberk“ a hudebního klipu k písni „Christmas Truce“ od švédské heavymetalové skupiny Sabaton. V minulosti jsme se podíleli na natáčení např. seriálu „První republika“, filmu „Sarajevo 1914“, filmu „Ležáky 42“ atd.

 

Natáčení filmu „Norimberk“

 

          Důležitou činností klubu pro rozšiřování informací o historii široké veřejnosti je prezentace výstroje a výzbroje tradičních vojenských jednotek spojená s přednáškovou činností a ukázkami výcviku.

 

Výstava výstroje a výzbroje v rámci Dětského dne v Předměřicích nad Labem

 

           Výše popsané činnosti by pak nebyly vůbec možné, kdyby se jednotliví členové klubu nevěnovali sběratelské činnosti se zaměřením právě na výstroj a výzbroj příslušných vojenských jednotek. Se sběratelstvím je pak spojena i jistá forma badatelství a kutilství, která se projevuje zejména v případech, kdy je třeba pořídit nějakou výstrojní či výzbrojní součástku, která je v originální podobě nesehnatelná popř. již ani neexistuje. Zde nastupuje shánění informací k dané součástce, případné zaměření originálu, zpracování nákresu a výrobního postupu, obstarání výrobního materiálu, zadání zakázky šikovnému výrobci atd. V rámci našeho klubu se takto povedlo vyrobit např. repliku pruského praporu z období války roku 1866.    

 

Výroba praporu jednotky 3. praporu 2. gardového granátnického pluku císaře Františka 

 

          Těmito kroky tedy nepochybně dochází ke zvýšení zájmu veřejnosti o vojenskou historii a samozřejmě i ke zviditelnění klubu. Ovšem stále se nedaří nábor nových členů, což je problém, se kterým se obecně potýkají všechny kluby vojenské historie. Vzniklá situace je důsledkem vysoké finanční náročnosti této činnosti, jelikož i přes poskytnutí určitého materiálního zabezpečení ze strany klubu zůstává hlavní vynaložení finančních prostředků při koupi výstroje a výzbroje na straně jednotlivých členů. Zde je však třeba uvést, že tyto soukromé investice jednotlivých členů jsou pro činnost klubu nezbytné.