Akce klubu v roce 2019

 

2.2.2019 Josefov – Dělostřelecký ples

           Reprezentačním plesem v Důstojnické besedě v Josefově začala oficiální klubová činnost v roce 2019. Důstojnická beseda, která se nalézá v bývalém pevnostním objektu, je nejreprezentativnějším prostorem Josefova. Byla slavnostně otevřena v roce 1900. Nádherný sál ve stylu secese s působivou štukovou výzdobou byl propojen s původním vojenským kasinem a odehrávaly se v něm vrcholné společenské události. Dělostřelecký ples zde členové místního klubu vojenské historie pořádají od r. 2000. Tento tradiční ples je hojně navštěvovaný jak účastníky v historických vojenských uniformách, tak i „civilními“ účastníky z širokého okolí.

           Členové KVH se plesu zúčastnili ve slavnostních uniformách pruského královského gardového granátnického pluku císaře Františka č. 2 z roku 1866 a uniformách c.k. pluku č. 98 z r. 1914 s posádkou v Josefově, kdy při představovacím korzu sklidili obdivný potlesk.   

 

6.4.2019 Josefov – Otevírání pevnosti Josefov

              Jako téměř každoročně se členové KVH zúčastnili v uniformách pruského královského gardového granátnického pluku císaře Františka č. 2 z roku 1866 akce organizované KVH Josefov. Jedná se o slavnostní otevření pevnostních chodeb pro veřejnost po zimní přestávce. Podzemní chodby pevnosti Josefov byly součástí jejího obranného systému. V době svého vzniku – v l8. století – představovaly asi nejrozsáhlejší podzemní komplex v Evropě, byly dlouhé téměř 45 km. Dnešní prohlídková trasa je dlouhá 1 km a seznamuje návštěvníky se způsoby podzemního boje o pevnost, s nebezpečnou prací minérů a s technickou vyspělostí tehdejších vojenských inženýrů.

             V rámci slavnostního otevření prošel městem průvod tradičních vojenských jednotek, přičemž kroky vojáků směřovaly do bývalého pevnostního příkopu, kde došlo k symbolickému aktu předání klíčů od pevnosti a tedy její oficiální otevření. Poté proběhla pro přítomné diváky malá rekonstrukce boje o pevnost, kdy rakouská pevnostní dělostřelecká rota zdecimovala útočící pruskou armádu.

 

3.5. – 5.5.2019 Plzeň – Slavnosti svobody

            Od roku 1990 se v měsíci květnu každoročně pořádají v Plzni oslavy osvobození. Z celého světa přijíždějí lidé, aby společně s obyvateli města, americkými veterány a jejich rodinnými příslušníky oslavili osvobození města. Tyto slavnosti probíhají vždy několik dní, přičemž součástí oslav je i prezentace klubů vojenské historie, dobové vojenské techniky, výstroje, výzbroje a dobového způsobu života.

           

21.5.2019 Hoříněves – XXVIII. C.k. manévry

            V obci Hoříněves se uskutečnila akce jejíž hlavní myšlenka je výcvik nejen pro nováčky a rekruty, ale i opakování a trénink pro dlouholeté matadory ze zúčastněných klubů vojenské historie zabývajících se obdobím prusko-rakouské války r. 1866. Po ranních pietních aktech začal výcvik vojsk obou znepřátelených stran formou pochodových kolon, jenž po obědě vyvrcholil v improvizovaný střet.   

 

29.6.2019 Chlum – Výročí prusko-rakouské bitvy na Chlumu r. 1866

            Vzpomínkové akce pořádané ke 153. výročí krvavé bitvy, které se zúčastnilo téměř půl milionu vojáků a kde bylo zabito, zmrzačeno, pohřešováno a zajato na 50 000 vojáků, se zúčastnila převážná většina členů KVH.

           Akce je již tradičně součástí prestižního souboru společenských a kulturních akcí Calendarium REGINA, který je každoročně vyhlašován městem Hradce Králové. Bitevní scény „Königgrätz 1866“ na téma skutečných historických událostí z bojů u Chlumu v r. 1866 se zúčastnilo na 450 uniformovaných vojáků, z toho cca 50 zahraničních, historické kanóny a oddíly jezdců na koních.

 

     Fotogalerie z této akce

 

 

 

 

 

 

 

 

 

31.8.2019 Lešany – Tankový den

            Akce pojmenované Tankový den, kterou pořádá Vojenský historický ústav Praha v areálu Vojenského technického muzea v Lešanech na Benešovsku, se zúčastnili členové sekce americké armády z období II. světové války. Na přehlídce historické techniky byly představeny tanky z období druhé světové války v dynamických bojových ukázkách a dále byla představena i současná technika.

 

7.9.2019 Vesec – Normandie 1944

              Bitevní ukázka pro veřejnost spojená s prezentací dobové výstroje, výzbroje a techniky, které se zúčastnili členové KVH pod záštitou 16.THAD, proběhla v obci Vesec u Liberce. Ukázka přiblížila historické události ve Francii v r. 1944.

 

15.9.2019 Lípa/Rosnice – Slavnostní odhalení opravených památek z války roku 1866

            Ke slavnostnímu znovuodhalení opravených pomníků z války roku 1866 se členové KVH společně s dalšími uniformovanými jednotkami sešli v obci Lípa a Rosnice.

 

21.9.2019 Dílce/Prachov – 153. výročí bitvy u Jičína/Jak se bojovalo v Prachovské sedle před 153 lety

             Vzpomínková akce u příležitosti vzpomínek na válku r. 1866 se konala v obcích Dílce a Prachov. Součástí akce v obou obcích byl pietní akt, následně byla veřejnost seznámena s tématikou prusko-rakouské války a dále zde pro větší názornost proběhla moderovaná ukázka bitevní taktiky.

 

     Fotogalerie z této akce

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21.9.2019 Stárkov – Jižní Francie 1944

           Tradiční bitevní ukázka pro veřejnost, které se zúčastnili členové KVH, proběhla v obci Stárkov. V letošním roce zde proběhla ukázka přibližující historické události v jižní Francii r. 1944.

 

10.11.2019 Předměřice nad Labem – Den válečných veteránů

             Tradiční akce pořádané KVH se zúčastnilo cca 30 členů historických jednotek z několika klubů vojenské historie. Akce se konala u příležitosti Dne válečných veteránů, který si připomínají vojáci celého světa každým rokem 11. listopadu. Toho dne bylo v roce 1918 nedaleko Compiegne podepsáno příměří mezi spojenci a Ústředními mocnostmi, tvořenými hlavně Německem a Rakousko-Uherskem. Symbolem dne veteránů jsou květy rudých máků, květin, které měly podle legendy jako první vyrůst na válkou přeoraných flanderských polích. V České republice se Den válečných veteránů oficiálně slaví až od roku 2001, kdy byl zařazen do kalendáře jako významný den.

           V Předměřicích nad Labem probíhají pietní akty u pomníku věnovaného obětem obou světových válek a u pomníku obětem války r. 1866. Součástí celé akce je i pochod všech zúčastněných historických jednotek obcí.

 

 

    Fotogalerie z této akce