Akce klubu v roce 2014

 

1.2.2014 Josefov – Dělostřelecký ples

             Reprezentačním plesem v Důstojnické besedě v Josefově začala oficiální klubová činnost v roce 2014. Důstojnická beseda, která se nalézá v bývalém pevnostním objektu, je nejreprezentativnějším prostorem Josefova. Byla slavnostně otevřena v roce 1900. Nádherný sál ve stylu secese s působivou štukovou výzdobou byl propojen s původním vojenským kasinem a odehrávaly se v něm vrcholné společenské události. Dělostřelecký ples zde členové místního klubu vojenské historie pořádají od r. 2000. Tento tradiční ples je hojně navštěvovaný jak účastníky v historických vojenských uniformách, tak i „civilními“ účastníky z širokého okolí.

              Členové ČMKVH se plesu zúčastnili ve slavnostních uniformách pruského královského gardového granátnického pluku císaře Františka č. 2 z roku 1866 a uniformách c.k. pluku č. 98 z r. 1914 s posádkou v Josefově, kdy při představovacím korzu sklidili obdivný potlesk.   

 

5.4.2014 Josefov – Otevírání pevnosti Josefov

             Jako téměř každoročně se členové ČMKVH zúčastnili v uniformách pruského královského gardového granátnického pluku císaře Františka č. 2 z roku 1866 akce organizované KVH Josefov. Jedná se o slavnostní otevření pevnostních chodeb pro veřejnost po zimní přestávce. Podzemní chodby pevnosti Josefov byly součástí jejího obranného systému. V době svého vzniku – v l8. století – představovaly asi nejrozsáhlejší podzemní komplex v Evropě, byly dlouhé téměř 45 km. Dnešní prohlídková trasa je dlouhá 1 km a seznamuje návštěvníky se způsoby podzemního boje o pevnost, s nebezpečnou prací minérů a s technickou vyspělostí tehdejších vojenských inženýrů.

             V rámci slavnostního otevření prošel městem průvod tradičních vojenských jednotek, přičemž kroky vojáků směřovaly do bývalého pevnostního příkopu, kde došlo k symbolickému aktu předání klíčů od pevnosti a tedy její oficiální otevření. Poté proběhla pro přítomné diváky malá rekonstrukce boje o pevnost, kdy rakouská pevnostní dělostřelecká rota zdecimovala útočící pruskou armádu.

 

     Fotogalerie ze této akce

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.5.2014 Brandýs n. Labem/Stará Boleslav – Audience u císaře Karla I.

             Kulturní akce konané v zahradách zámku v Brandýse n. Labem  pod záštitou JCKV arcivévody Karla Habsbursko-Lotrinského u příležitosti 10. výročí blahoslavení J. V. Karla z Domu Rakouského a 100. výročí Velké války 1914, výročí 1200 let úmrtí císaře římského  Karla Velikého 814 a 200. výročí Vídeňského kongresu 1814 se členové ČMKVH zúčastnili v uniformách gardového granátnického pluku císaře Františka č. 2 z období I. světové války. Součástí programu byl průvod tradičních historických jednotek do Staré Boleslavi, kde proběhla v chrámu Nanebevzetí Panny Marie Mše svatá za mír. Po návratu jednotlivých regimentů do areálu zámku v Brandýse n. Labem akce pokračovala vojensko historickým představením s názvem Zítra rukujeme!

 

10.5.2014 Kvilda – Květnové oslavy ve Kvildě 2014

              U příležitosti 69. výročí osvobození jihozápadních Čech a ukončení II. světové války se členové obou sekcí II. světové války zúčastnili víkendového programu Květnové oslavy na Kvildě 2014, který se konal pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje Mgr. Jiřího Zimoly. Po příjezdu na Kvildu vypomáhal ČMKVH při stavbě dobového tábora, ve snaze přiblížit divákům polní ubytování armád ve 2. světové válce. Celý sobotní program započal pietním aktem věnovaným obětem II. světové války u hrobu „Neznámého vojína“. V rámci oslav se dále konaly dvě bojové ukázky, kterých se ČMKVH aktivně zúčastnil. První ukázka se odehrála na Kvildě a byla zasazena do roku 1945, kdy se jednalo o boj mezi ustupující německou armádou a Spojenci. Po skončení ukázky následovala přehlídka a představení účinkujících klubů. Program byl zakončen průjezdem kolony historických vozidel přes Kvildu do obce Modrava, kde se odehrála druhá ukázka na téma bojů mezi ustupující německou armádou a Spojenci.

            Celý program organizoval klub vojenské historie 4. obrněné divize Plzeň, se kterým ČMKVH úzce spolupracuje.

 

3.5.2014 Český Krumlov – Oslavy osvobození Českého Krumlova

              Bitvou o pivovar pořádanou klubem vojenské historie 4. obrněné divize Plzeň si Český Krumlov připomenul rok 1945, kdy město osvobodila americká armáda. Nejednalo se o rekonstrukci konkrétní bitvy, ale celá akce sloužila jako vzpomínka na významné období města a celé naší historie. Vzpomínkové akce se na pozvání pořádajícího klubu zúčastnili členové sekce americké armády z období II. světové války.

 

4.5.2014 Plzeň – Slavnosti svobody

            Od roku 1990 se v měsíci květnu každoročně pořádají v Plzni oslavy osvobození. Z celého světa přijíždějí lidé, aby společně s obyvateli města, americkými veterány a jejich rodinnými příslušníky oslavili osvobození města. Tyto slavnosti probíhají vždy několik dní, přičemž součástí oslav je i prezentace klubů vojenské historie, dobové vojenské techniky, výstroje, výzbroje a dobového způsobu života.

            Členové sekce americké armády z období II. světové války se oslav v Plzni zúčastnili pouze poslední den v rámci dojezdu kolony historických vozidel.

 

17.5.2014 Prachov – Jak se bojovalo v Prachovské sedle před 148 lety

             Vzpomínková akce u příležitosti vzpomínek na válku r. 1866 se konala v obcích Jinolice a Prachov. Součástí akce byl pietní akt v obci Jinolice a následně v obci Prachov, kde byla veřejnost seznámena s tématikou prusko-rakouské války a dále zde pro větší názornost proběhla moderovaná ukázka bitevní taktiky.

 

24.5.2014 Hradec Králové – Bailey Bridge (Pevnost Evropa 1944)

               Při vojenskohistorické akci v Hradci Králové u mostu Bailey Bridge zvaného Klapák (originální most, který se v Hradci Králové dochoval a byl smontován v roce 1949 v rámci projektu mezinárodní pomoci UNRA) byla hlavním tématem vojenská operace Persch, tedy průlom spojeneckých jednotek v oblasti Bayeux ve Francii, u příležitosti jubilejního 70. výročí vylodění v Normandii r. 1944.

               Akce se zúčastnily přední kluby vojenské historie, včetně ČMKVH, a majitelé historické vojenské techniky z ČR a zahraničí. Bojové scény stylizovaně připomínaly skutečné události se skutečnými historickými jednotkami. Diváci viděli v akci originály válečné techniky, nebo jejich repliky jako např. automobily KDF, Opel, Mercedes, motocykly BMW, jeepy Willys, Doodge a nákladní automobily Praga RN či Tatra 111. Tyto funkční unikáty se dopoledne v den konání akce představily i na Velkém náměstí v Hradci Králové, kde byly vystaveny, a po té se v koloně přesunuly do místa ukázky.

 

31.5.2014 Benešov – Mým národům 1914

            Akcí pořádanou v městě Benešov se život ve městě vrátil o 100 let zpět, aby obyvatelům a návštěvníkům připomněl tragickou událost evropských dějin – atentát na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d’Este, posledního soukromého majitele nedalekého zámku Konopiště, který spolu s manželkou Žofií z Hohenbergu zahynul rukou atentátníka 28. června 1914 v Sarajevu. Tragédii, která byla jednou z příčin první světové války, připomínala v Benešově, na Konopišti a v jejich okolí řada akcí. Jejich vyvrcholením bylo mezinárodní setkání klubů vojenské historie nazvané „Mým národům 1914 – Benešov 2014“.  V rámci akce se tak členové tradičních historických jednotek předvedli při pochodu městem, v různých ukázkách výcviku i v moderovaném programu připomínajícím Sarajevský atentát v historickém kontextu nazvaném „Mobilizace 1914 aneb Do švestek jsme doma!!!“.

 

31.5 – 1.6.2014 Pardubice – Aviatická pouť

               Zhruba týden po akci v Hradci Králové se členové ČMKVH opět sešli, aby reprezentovali klub na letišti v Pardubicích, kde se konala Aviatická pouť. Celý program navazoval na úspěšné předchozí ročníky. I letos probíhaly velkoprostorová divadelní představení, kdy v několika navazujících scénách s reálným historickým základem návštěvníci zažili rekonstrukce klíčových momentů dějin aviatiky. Kluby vojenské historie včetně ČMKVH zde představovaly pozemní jednotky v různých dějinných obdobích.

 

7.6.2014 Kuřívody – Bitva u Kuřívod 1866

            Pod záštitou Komitétu pro udržování památek z války r. 1866 se konala vzpomínková akce, které se ČMKVH zúčastnil v obci Kuřívody. V rámci celodenního programu představovali členové ČMKVH dobový život v polním ležení, zúčastnili se komentované ukázky výcviku pěchoty, pietního aktu u centrálního pomníku a bitevní ukázky na téma událostí u Kuřívod v r. 1866. 

 

21.6.2014 Pardubice – Stalag na zámku

            Veřejné ukázky dobového způsobu života ve spojeneckém zajateckém táboře se zúčastnili členové sekce americké armády z období II. světové války v obci Horní Bříza. Po ukázce ještě následovala prezentace dobové vojenské techniky, výstroje a výzbroje.

 

21.6.2014 Vysokov – Bitva u Náchoda 1866

            Kulturní a společenské akce pořádané ke 148. výročí bitvy u Náchoda a 20. výročí založení pořádajícího klubu, tedy Spolku vojenské historie Náchod – 6. praporu polních myslivců Náchod, se členové ČMKVH zúčastnili v obci Vysokov. Součástí akce byla ukázky výcviku zúčastněných jednotek, pietní akt u pomníku Myslivce a bitevní ukázka.

 

28.6.2014 Sonderborg (Dánsko) – Kampen om Als 1864

            Vzpomínkových akcí připomínající 100. výročí Německo – dánské války v r. 1864 se na pozvání dánských pořadatelů zúčastnily přední kluby vojenské historie i z České republiky včetně ČMKVH. Při vzpomínkových akcích se tak členové tradičních historických jednotek předvedli v rámci dobového života ve vojenském ležení, při pochodu městem Sonderborg a ve dvou bitevních ukázkách, z nichž jedna proběhla v noci a její součástí bylo i vylodění pruských jednotek z člunů po předchozím překonání mořské úžiny Lille Baelt.    

 

     Fotogalerie z této akce

 

 

 

 

 

 

 

 

4.7.2014 Dolní Přím, Popovice, Třesovice – Pochod historických jednotek po bojišti

               Jako již tradičně se členové ČMKVH zúčastnili již 9. ročníku této akce, která je součástí oficiálního programu vzpomínkových akcí na Chlumu.  Akce přibližuje veřejnosti pochody na bojiště, v duchu tradic armád v době před 148 lety. Každý rok se pochod pořádá po jiné trase, kdy součástí pochodu jsou drobné boje přes pole a lesíky. Letošní pochod byl vedený po trase Horní Přím  – Dolní Přím (Probluz) – Popovice – Třesovice, kdy v Třesovicích byl pohod ukončen závěrečnou bitvou.

                 Na pochod historických jednotek navazoval večerní pochodňový průvod obcí Chlum s pietním aktem na pruském hřbitově, kdy uvedené akce se členové ČMKVH též zúčastnili.    

 

5.7.2014 Chlum – Výročí prusko-rakouské bitvy na Chlumu r. 1866

            Vzpomínkové akce pořádané ke 148. výročí krvavé bitvy, které se zúčastnilo téměř půl milionu vojáků a kde bylo zabito, zmrzačeno, pohřešováno a zajato na 50 000 vojáků, se zúčastnila převážná většina členů ČMKVH. Pietní vzpomínkové akce se uskutečnily na bojišti Chlumu v místech rozhodujících bojů a přilehlých obcích. Vyvrcholením akcí byla velká bitevní ukázka znázorňující výsek části bitvy.

Akce je již tradičně součástí prestižního souboru společenských a kulturních akcí Calendarium REGINA, který je každoročně vyhlašován městem Hradce Králové. Bitevní scény „Hindenburg na bojišti“ na téma skutečných historických událostí z bojů u Chlumu v r. 1866 se zúčastnilo na 450 uniformovaných vojáků, z toho cca 100 zahraničních, historické kanóny a oddíly jezdců na koních.

 

     Fotogalerie z této akce

 

 

 

 

 

 

 

 

9.8.2014 Mladějov na Moravě – Blosdorf 1915

            Každoroční vzpomínka v Mladějově, jíž se ČMKVH zúčastnil, je věnována památce padlých na všech frontách v první válce v dějinách, kdy proti sobě stál doslova celý svět. Nejdříve proběhl pietní akt u pomníku věnovaného obětem této války a poté bitevní ukázka, která se pokusila nastínit široké veřejnosti situaci na Rusko – Rakouské hranici roku 1915.  Karpatské kopce a rozsáhlé poloniny, tak vypadala tehdy frontová linie mezi oběma válčícími stranami. Řady ostnatých překážek, kulometná hnízda i pozice dělostřelectva, první automobily a letadla, koně a především unavení, mrtví a ranění vojáci. To vše dohromady tvoří atmosféru I. světové války.

 

16.8.2014 Senica (Slovensko) – Sahara

            V areálu VTSÚ Záhorie se uskutečnil další ročník známé akce Sahara, která je již tradičně největším setkáním historických vojenských vozidel a také klubů vojenské historie na Slovensku. Díky spolupráci s klubem vojenské historie 4. obrněné divize Plzeň tak pozvání obdržel i ČMKVH a členové sekce americké armády z období II. světové války tak mohli absolvovat kromě samotné akce i unikátní přesun na dobové vojenské technice z Praha do areálu VTSÚ Záhorie. V rámci akce Sahara tak mohli diváci shlédnout výstavu obrovského počtu mnohdy unikátní techniky a několik bojových ukázek, které připomněly operaci Bagration, vylodění v Normandii a také Slovenské národní povstání.

 

30.8.2014 Lešany – Tankový den

            Akce pojmenované Tankový den, kterou pořádá Vojenský historický ústav Praha v areálu Vojenského technického muzea v Lešanech na Benešovsku, se zúčastnili členové sekce americké armády z období II. světové války. Na přehlídce historické techniky byly představeny tanky z období druhé světové války v dynamických bojových ukázkách a dále byla představena i současná technika.

 

6.9.2014 Zdice – Písmena v muzeu

               Členové sekce americké armády z období II. světové války se v rámci každoročně pořádané military show zúčastnili setkání a prezentace dobové vojenské techniky, výstroje, výzbroje a dobového způsobu života ve Zdicích u Berouna.

 

27.9.2014 Stárkov – Holandsko 1944

                Bitevní ukázka pro veřejnost, které se zúčastnili členové ČMKVH z obou sekcí věnujících se období II. světové války, proběhla v obci Stárkov. Tentokrát zde proběhla ukázka na téma historických událostí přibližující největší výsadkovou operaci v dějinách s krycím názvem Market-Garden, která proběhla v září r. 1944 v Holandsku s cílem obsadit důležité mosty přes ramena řeky Rýn zajišťující rychlý postup vojsk na německé území a vedoucí k ukončení války. 

 

11.10.2014 Třemošná – Isonzo 1917

               Akce v Třemošné u Plzně se věnuje událostem z první světové války. Kluby vojenské historie včetně ČMKVH tu předvedly rekonstrukci jedné z bitev u řeky Isonzo neboli Soča v dnešním Slovinsku. V letech 1915 až 1917 tu probíhala rakousko-italská fronta. Soča bývala hraniční řekou mezi Itálií a rakousko-uherskou monarchií. Celkem se tu odehrálo 11 bitev. Boje na řece Soči trvaly 29 měsíců a zahynulo při nich zhruba milion vojáků.

 

25.10.2014 Rozběřice/Chlum – Dušičková vzpomínka na padlé

            Tradiční dušičkové vzpomínky na padlé na bojišti u Hradce Králové, které se zúčastnili i někteří členové ČMKVH v historických uniformách z r. 1866, proběhla letošního roku v Rozběřicích pietním aktem u tzv. Šrámova kříže. Po dušičkových vzpomínkách následovala konference velitelů a zástupců jednotek v sále Muzea války 1866 na Chlumu.

 

8.11.2014 Ostroměř – Čestné salvy pro veterány

            U příležitosti Dne válečných veteránů, který je každoročně připomínán dne 11. listopadu, uspořádal ČMKVH na střelnici SSK Ostroměř turnaj pozvaných klubů vojenské historie ve střelbě z historických zbraní (rok výroby do r. 1945) pod názvem „Čestné salvy pro veterány“. Třetího ročníku této akce se zúčastnilo na 20 střelců ze tří KVH, přičemž loňské vítězství obhájil Jan Slavík z ČMKVH s famózním výkonem 91 nastřílených bodů ze 100 možných.

 

8.11.2014 Předměřice nad Labem – Den veteránů

                Tradiční akce pořádané ČMKVH se zúčastnilo cca 30 členů historických jednotek z několika klubů vojenské historie. Akce se konala u příležitosti Dne válečných veteránů, který si připomínají vojáci celého světa každým rokem 11. listopadu. Toho dne bylo v roce 1918 nedaleko Compiegne podepsáno příměří mezi spojenci a Ústředními mocnostmi, tvořenými hlavně Německem a Rakousko-Uherskem. Symbolem dne veteránů jsou květy rudých máků, květin, které měly podle legendy jako první vyrůst na válkou přeoraných flanderských polích. V České republice se Den válečných veteránů oficiálně slaví až od roku 2001, kdy byl zařazen do kalendáře jako významný den.

                V Předměřicích nad Labem probíhají pietní akty u pomníku věnovaného obětem obou světových válek a u pomníku obětem války r. 1866. Součástí celé akce je i pochod všech zúčastněných historických jednotek obcí.

 

              K dalším aktivitám klubu v r. 2014 patřila například účast na lampionovém průvodu a prezentace výstroje a výzbroje tradičních vojenských jednotek z různých historických období spojená s ukázkami výcviku pořádaných v rámci Dětského dne v Předměřicích nad Labem nebo účast na natáčení nízkorozpočtového filmu s názvem Wacht am Rhein 1944 v Cholticích a Přelouči.